fbpx

Te cechy wskazują, że to ponadprzeciętna inteligencja


139
121 shares, 139 points
ponadprzeciętna inteligencja

Pewne cechy lub umiejętności, które na co dzień uznajemy za nieprzydatne, a nawet negatywne, mogą świadczyć, że drzemie w Tobie ponadprzeciętna inteligencja. A przynajmniej tak uważają badacze. Jakie to zachowania i cechy?

1. Jesteś lewo lub oburęczna

W swoim artkule z 1995 roku, Maria Konnikova opisała eksperyment, który został przeprowadzony na grupie osób leworęcznych i praworęcznych:

„Ludzie leworęczni lepiej radzili sobie na przykład w łączeniu dwóch typowych przedmiotów w nowatorski sposób w celu utworzenia trzeciego – na przykład przy użyciu tyczki i puszki do stworzenia budki dla ptaków. Doskonale radzili sobie również w grupowaniu list słów w jak najwięcej alternatywnych kategorii ”.

Naukowcy łączą leworęczność z „myśleniem dywergencyjnym” – formą kreatywności, która pomaga generować nowe pomysły. To samo można powiedzieć o osobach oburęcznych – tych, którzy mają równie rozwiniętą aktywność rąk.

Jeśli więc jesteś praworęczny, spróbuj wykonać kilka czynności lewą ręką i odwrotnie. Działania te aktywują nierozwinięte obszary mózgu.

2. Jesteś nocnym markiem

Jeśli jesteś nocnym markiem, jest bardziej prawdopodobne, że Twój poziom inteligencji jest wyższy niż przeciętny. Naukowcy przypuszczają, że jest to spowodowane tak dużą aktywnością mózgu, że stanowi wyzwanie dla utrzymanie regularnego trybu dnia.

W badaniu opublikowanym przez magazyn Personality and Individual Differences zbadano związek między inteligencją, a nawykami snu. Okazało się, że większość inteligentnych ludzi uwielbia budzić się później zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy. Inne podobne badanie obejmowało 400 rekrutów z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i doprowadziło do podobnych wniosków.

3. Dobra samokontrola świadczy o tym, że to ponadprzeciętna inteligencja

Inteligentni ludzie potrafią zarządzać impulsywnością i dobrze tłumią emocje. Myślą także o konsekwencjach, zanim zaczną coś robić.

W jednym ze słynnych badań psychologicznych poproszono respondentów o wybranie jednej z dwóch opcji: otrzymać mniejszą ilość pieniędzy, ale od razu, lub otrzymać większą kwotę, ale rozłożoną w czasie.

Wyniki pokazały, że respondenci, którzy wybrali więcej pieniędzy, ale później (inaczej mówiąc ci, którzy mieli więcej samokontroli) otrzymywali więcej punktów w różnych testach i osiągali większy sukces w przyszłości.

4. Ciągle coś podjadasz

Powszechnie wiadomo, że guma do żucia zwiększa aktywność i koncentrację mózgu, niestety tylko na 20 minut. Jednak niedawno naukowcy odkryli, że inteligentni ludzie mają tendencję do ciągłego żucia czegoś. Wyjaśniają, że kiedy żujemy, nasze mózgi są otwarte na refleksję i samoanalizę.

5. Ponadprzeciętna inteligencja, czyli kiedy jesteś zbyt ciekawski

Naukowcy z London University of Psychology mówią: „Bardziej prawdopodobne jest, że zaciekawione dziecko, a nie to, które po prostu uczy się na pamięć, stanie się innowatorem za życia”.

Profesor Tomas Chamorro-Premuzic z Harvard Business Review wyjaśnia, jak ciekawość i „głodny umysł” czynią nas mądrzejszymi. Mówi: „Ciekawość sprawia, że dziecko bardziej interesuje się nauką i sztuką jako środkami poznania i wyrażania siebie”.

W jednym z brytyjskich badań naukowcy obserwowali 6000 osób urodzonych w ciągu ostatnich 50 lat. Odkryli, że 11-letnie dzieci, które uzyskały wyższy wynik w teście IQ, wydawały się być bardziej zaciekawione i otwarte na nowe doświadczenia w przyszłości.


Like it? Share with your friends!

139
121 shares, 139 points

What's Your Reaction?

Zabawne Zabawne
1
Zabawne
Wrr Wrr
1
Wrr
Kocham Kocham
1
Kocham
Ekstra Ekstra
2
Ekstra
Żenada Żenada
2
Żenada
Świat Polek

One Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: file_get_contents(//cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/font-awesome/4.7.0/css/font-awesome.min.css): Failed to open stream: No such file or directory in /home/server973820/ftp/swiatpolek.pl/wp-content/plugins/hummingbird-performance/core/modules/minify/class-minify-group.php on line 1329