
Biotyna na piękne włosy i paznokcie
Biotyna (czyli inaczej witamina H lub B7) w ostatnich latach stała się niezwykle popularna, ze względu na swoje dobroczynne działanie na stan włosów, skóry i paznokci. Biotyna pełni wiele różnych funkcji, więc warto je poznać. Gdzie jej szukać? Kiedy sięgać po preparaty z biotyną? Co się dzieje, gdy pojawiają się niedobory? Czy biotynę można przedawkować?
Co to jest biotyna?
Jedną z witamin, które są bardzo znaczące dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu człowieka, zwłaszcza skóry i jej przydatków, jest witamina H nazywana też popularnie biotyną, koenzymu R czy witaminy B7. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „,haut” , który oznacza słowo “skóra”, dlatego w pełni oddaje to, na co wpływa w organizmie człowieka.
Należy ona do grupy witamin B i jest rozpuszczalna w wodzie. Nie zostało ściśle określone, ile biotyny powinno się przyjmować w ciągu doby. Natomiast istnieją amerykańskie zalecenia, że dla osoby dorosłej dawka wynosi 30-100 µg. Nie wykazano toksycznego działania biotyny, a jej nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Ale tak jak w przypadku każdej innej suplementacji, zalecany jest umiar.
Główne źródła biotyny to drożdże i wątroba, w mniejszych ilościach występuje w żółtku jaj, grochu, kalafiorze. Niestety, ale w produktach spożywczych zawartość biotyny jest jednak mała, więc warto wprowadzić biotynę w tabletkach do swojej diety.
Niedobór biotyny — objawy
Niedobór biotyny może być przyczyną powstania różnego rodzaju zmian skórnych, takich jak: łuszczenia skóry, łojotok, wypadania włosów lub pogorszenia ich kondycji, przedwczesne siwienie, zmniejszenie grubości oraz sprężystości, jak również rozdwajania się i wiotkości płytek paznokciowych. Biotyna ma korzystny wpływ na pracę tarczycy, co przekłada się również na kondycję skóry, włosów i paznokci. Bierze także udział, wraz z witaminą K, w procesach syntezy trombiny, stanowiącej jeden z czynników wpływających na krzepnięcie krwi.
Biotyna na włosy, paznokcie i nie tylko
Biotyna jest jednym z budulców włosów oraz paznokci, który ma potężny wpływ na ich kondycję. Zauważasz u siebie wypadanie włosów w większej ilości oraz stały się bardziej łamliwe? Paznokcie są porozdwajane? Bardzo prawdopodobne, że masz niedobór biotyny.
Biotyna jest niezbędna do utrzymania optymalnego stężenia cynku w naszej skórze. W jej strukturze są atomy siarki, wchodzącej w skład keratyny, która jest budulcem włosów i paznokci i sama pobudza jej powstawanie. Zapobiega siwieniu włosów, a także ich utracie.
Korzystanie wpływa na tzw. macierz, czyli korzeń włosa, ponieważ wytwarza mocne i elastyczne wiązania siarkowe, spajające łodygę włosa na całej długości. Najnowsze badania potwierdzają, że jednoczesna suplementacja biotyny powoduje wzrost długości włosów o nawet 120 procent.
Biotyna wpływa ponadto na lepsze działanie układu nerwowego, zwiększa witalność i poprawia samopoczucie, a także wrażliwość czuciową, m.in. odczuwanie bólu. Wspomaga ponadto działanie tarczycy, przemianę dwutlenku węgla i uczestniczy wraz z witaminą K w syntezie protrombiny – czynnika krzepliwości krwi.
Biotyna, czyli inaczej zwana witamina H, uważana jest za pozytywnie wpływającą na długość rzęs oraz twardość paznokci i grubość włosów. Trzymiesięczna kuracja biotyną, działa na porost lepiej, niż jakikolwiek inny suplement przyjmowany doustnie
Dlaczego warto suplementować lek z biotyną?
- wzmacnia strukturę włosa
- zapobiega wypadaniu włosów
- reguluje pracę gruczołów łojowych
- wzmacnia płytkę paznokcia
- zapobiega pojawianiu się zmian skórnych
- działa nawilżająco i przeciwdziała łuszczeniu się naskórka
Artykuł sponsorowany
0 Comments