
Obecnie ludzie, przebywając w dużych skupiskach miejskich i przemysłowych, narażeni są na wiele szkodliwych czynników. Niezdrowe odżywianie, zanieczyszczenie powietrza czy używki wpływają negatywnie na człowieka. Organizm traci zdolności do regeneracji, co skutkuje powstawaniem wielu chorób i schorzeń takich jak nadciśnienie, nerwica, nowotwory czy choroba wieńcowa.
Obecnie w lecznictwie obserwuje się stosowanie różnego rodzaju czynników fizykalnych, które mają na celu wspomóc organizm w procesach regeneracji tkanek i narządów, a co za tym idzie zwiększyć odporność i usprawnić procesy adaptacyjne ustroju. Masaż jest formą terapii, która ma wpływ na wywoływanie odczynu w tkankach. Wykorzystuje do tego energię mechaniczną i kinetyczną. Wskazania do wykonywania masażu twarzy to między innymi bezsenność, bóle głowy, porażenie nerwu twarzowego lub nerwoból nerwu trójdzielnego oraz stres. Choć masaż twarzy posiada wiele dobroczynnych właściwości, nie jest on przeznaczony dla każdego. Masażu nie powinno się wykonywać przy takich przypadłościach jak trądzik, stany zapalne jamy ustnej, powiększone węzły chłonne, gorączka, zapalenie żył, miażdżyca oraz choroby nowotworowe.
Techniki masażu
W masażu klasycznym stosuje się takie techniki jak:
- GŁASKANIE. Od tej czynności powinno się zaczynać sesję masażu, a także kończyć. W niektórych przypadkach cały masaż składa się wyłącznie z głaskania. Najczęściej wykonuje się je dłoniową stroną ręki.
- ROZCIERANIE. Jest nieco silniejszą techniką. Polega na wykonywaniu okrężnych ruchów. Najczęściej wykonuje się je opuszkami palców.
- UGNIATANIE. Służy do masowania mięśni. Wykonuje się je chwytem szczypcowym.
- OKLEPYWANIE. Uderzenia powinny być krótkie i szybko następować po sobie.
- WIBRACJA. Wykonuje się ją dłonią lub opuszkami palców.
Poszczególne techniki stosuje się po 20-30 razy. Masaż wykonuje się symetrycznie oburącz opuszkami palców w kierunku od linii środkowej twarzy do okolicy kąta żuchwy, skroni. Czas trwania masażu twarzy powinien wynosić około 10-15 minut. Przed przystąpieniem do zabiegu, należy zlecić pacjentowi zgolenie zarostu z twarzy. Podczas masażu twarzy pacjent powinien leżeć lub siedzieć na krześle tak, aby tył jego głowy skierowany był w stronę stojącego za nim masażysty. Do zabiegu używa się zazwyczaj kremu lub oliwki, które rozprowadza się ruchami kolistymi po całej powierzchni masowanej. Wybór substancji poślizgowej następuje po dokładnym wywiadzie z pacjentem, dzięki czemu będzie on odpowiednio dostosowany do rodzaju skóry. Poszczególnych rodzajów masażu twarzy jest oczywiście wiele, a dobór należy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Wyróżnia się m.in. takie masaże jak Masaż Jacqueta, Masaż Rosenberga czy Masaż po iniekcji toksyny botulinowej.
Wpływ masażu na organizm człowieka
Masaż oddziałuje na tkankę skórną, mięśniową, układ krwionośny, układ chłonny oraz układ nerwowy. Ułatwia oddychanie skórne, poprawia funkcjonowanie gruczołów łojowych i potowych oraz ukrwienie. Pod wpływem masażu, tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w składniki odżywcze, a wydalanie produktów przemiany materii następuje znacznie szybciej, dzięki czemu skóra staje się oczyszczona z różnego rodzaju toksyn. Jako bodziec mechaniczny działa również na układ nerwowy, co powoduje uczucie uspokojenia i odprężenia. Regularnie wykonywany masaż twarzy wpływa także na kondycję i ogólny wygląd skóry. Za elastyczność i napięcie skóry odpowiadają naturalne substancje takie jak kolagen i elastyna. Masaż pomaga w syntezie tych substancji, dzięki czemu redukuje zmarszczki i opóźnia proces starzenia, skóra staję się bardziej jędrna i sprężysta. Masaż może również przynieść ulgę osobom cierpiącym na bóle zatok, dzięki powtarzanym ruchom dłoni i wytwarzającym się ciepłu.
Autor artykułu Współautorem publikacji jest Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowy hotel ze strefą SPA i Medical Center. |
0 Comments